Znajdź najtańszy kredyt dla siebie

Kwota Kredytu0 PLN
Okres0 miesięcy

  Poradnik Kredytowy  |  Gdzie zaciągnąć pożyczkę – w banku, czy firmie pozabankowej?

Gdzie zaciągnąć pożyczkę – w banku, czy firmie pozabankowej?

Od kilku lat coraz bardziej jesteśmy otaczani z każdej strony rozmaitymi ofertami pożyczek pozabankowych. Rzeczywiście takie firmy proponują nam przede wszystkim bardzo szybką pomoc finansową, przy jednoczesnych krótkich terminach spłaty. Czy jeżeli potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, to w takim razie powinniśmy wysyłać wnioski wyłącznie na stronach internetowych takich firm? Okazuje się, że nie jest to wcale takie oczywiste, jak nam się wydaje.

Innym produktem finansowym, na który warto zwrócić uwagę, jest kredyt gotówkowy. W rzeczywistości tutaj również mówimy przede wszystkim o tym, że Klienci mogą pożyczać pieniądze na dosłownie dowolny cel, jaki tylko sobie wymyślą. Jednak największą przewagą tego produktu finansowego, nad pożyczkami pozabankowymi, są o wiele niższe koszta. Rzeczywiście zapożyczając się w firmach pozabankowych, przyjdzie nam się zmierzyć z bardzo wysokimi kosztami, szczególnie wysoką prowizją. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że krótkie terminy spłaty, wynoszące średnio 30 dni, łatwo jest przekroczyć. W związku z tym z każdym dniem spóźnienia, będziemy obciążani dodatkowymi kosztami nieterminowości, które niestety rosną w dość zastraszającym tempie.

Firmy pozabankowe i chwilówki

Na pewno z firm pożyczkowych korzystają głównie osoby, które nie mają łatwej drogi do produktów bankowych. Rzeczywiście tutaj w wielu sytuacjach możemy mówić o braku sprawdzania zdolności lub historii kredytowej. Oczywiście nie ma tutaj aż tak wielkiego podziału. Ponieważ wielu Klientów korzystających z firm pozabankowych, mogą z powodzeniem składać wniosek o kredyt gotówkowy w każdym wybranym przez siebie banku. Warto jednak zastanowić się nieco bardziej, czym wyróżnia się pożyczka pozabankowa, a także jakie posiada cechy charakterystyczne. To pozwoli Ci na ocenę, czy na pewno ten produkt finansowy jest dla Ciebie, czy też jednak nie.

Niska wartość pożyczki – pożyczając pieniądze z firmy pożyczkowej maksymalnie, możesz pożyczyć do 5 tys. złotych. Chociaż zwykle ta wartość utrzymuje się średnio na poziomie 3 tys. złotych. Dla osób posiadających zdecydowanie większe zapotrzebowanie na gotówkę, taka oferta jest zbyt mocno okrojona.

Szybki termin spłaty – nie ma co ukrywać, że firmy pożyczkowe wymagają najczęściej jednorazowej spłaty całej pożyczki. Inne znowu oczekują wpłaty cotygodniowych rat. Może to być jednak dobra forma dla osób, które faktycznie potrzebują chwilowego wsparcia finansowego, bez rozwlekania całej spłaty na wiele miesięcy.

Koszty pożyczki pozabankowej – zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki pozabankowej, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi doliczanymi kosztami. Wśród nich wymienia się prowizję, oprocentowanie, marżę oraz wiele innych dodatkowych opłat. Nie można zapominać także o tym, że pożyczki udzielane bezpośrednio w miejscu zamieszkania Klienta są zdecydowanie droższe od tych, udzielanych za pośrednictwem Internetu.

Koszty nieterminowości – podpisując umowę dotyczącą zaciągnięcia pożyczki pozabankowej, jednocześnie zgadzasz się na ponoszenie ewentualnych kosztów nieterminowości, jeżeli tylko zaczniemy spóźniać się z terminem płatności. Tutaj należy pamiętać przede wszystkim o odsetkach karnych, a także opłatach naliczanych za wysyłanie monitów, mających na celu przypomnienie o opóźnieniu w spłacie.

Banki i kredyty gotówkowe

Z kredytów gotówkowych korzystają osoby, które nie mają żadnego problemu z wykazaniem swojej zdolności kredytowej. Ponadto banki, zanim przydzielą pieniądze z kredytu, najpierw dokładnie sprawdzają, czy dana osoba nie ma również negatywnej historii kredytowej. Zobacz czym wyróżnia się kredyt gotówkowy, a także czy jest to produkt finansowy spełniający Twoje oczekiwania.

Maksymalna suma kredytu gotówkowego – w banku możemy zaciągnąć czasem nawet do 200 tysięcy złotych kredytu gotówkowego. Jednocześnie, coraz częściej mamy możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego bez poręczycieli. Niektóre banki proponują nam określoną sumę pieniędzy, którą pożyczymy bez zaświadczeń o dochodach. W tym celu wystarczy, że będziemy mogli okazać wyciąg z konta bankowego z kilku ostatnich miesięcy.

Miesięczne raty – przy zaciąganiu bardzo dużych sum, na pewno zdecydowanie lepiej sprawdzają się miesięczne raty rozłożone w taki sposób, że nie będą one zbyt dużym obciążeniem dla naszej kieszeni. Do wyboru mamy najczęściej raty stałe, malejące lub rosnące.

Opłaty za zaciągnięcie kredytu gotówkowego- w porównaniu do kosztów ponoszonych z tytułu zaciągnięcia pożyczki pozabankowej, koszty kredytu gotówkowego są zdecydowanie niższe. Przede wszystkim oprocentowanie nominalne, nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Do pozostałych kosztów zalicza się także prowizja, opłata przygotowawcza oraz ewentualne ubezpieczenie. Jednak i tak są to o wiele mniejsze koszta, co łatwo można sprawdzić poprzez porównanie Rocznej Rzeczywistej Stopy Procentowej obu produktów.

Maksymalny termin spłaty – banki udzielające kredyty gotówkowe na znaczne sumy, jednocześnie oferują nam zdecydowanie dłuższe okresy spłaty. Tutaj najczęściej mówi się o najdłuższym terminie rozciągniętym na okres od 8 do 10 lat. Oczywiście wszystko będzie zależeć od zdolności kredytowej Klienta, a także sumy, jaką chce ostatecznie pożyczyć.

Decyzja należy do Ciebie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wzięcie kredytu gotówkowego, czy może jednak pożyczki pozabankowej, pod żadnym pozorem nie zapominaj o dokładnym zapoznaniu się z umową. Zobacz, czy czasem nie znajdują się w niej żadne wzmianki o ukrytych kosztach, które rzeczywiście okazałyby się dla Ciebie nieprzyjemną niespodzianką. Dopiero później możesz mieć pełne przeświadczenie, że na pewno produkt finansowy, na jaki się zdecydowałeś, będzie Ci w stu procentach służył.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.