Znajdź najtańszy kredyt dla siebie

Kwota Kredytu0 PLN
Okres0 miesięcy

  Poradnik Kredytowy  |  Wakacje kredytowe w firmach pozabankowych – czy to możliwe?

Wakacje kredytowe w firmach pozabankowych – czy to możliwe?

Pożyczki pozabankowe najczęściej wyróżniają się tym, iż zaciągamy je dosłownie na kilka dni. Chociaż średni czas trwania spłaty chwilówki, obecnie wynosi 30 dni. Dlatego osoby, które są zainteresowane zdecydowanie większymi kwotami, lub doskonale wiedzą, iż nie dadzą rady spłacić swoich zobowiązań w jednej racie, firmy pożyczkowe, przygotowały także ofertę pożyczek ratalnych.

Dzięki temu pożyczkę możesz spłacać nie przez 30 dni, ale przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy. Wtedy również warto zaznajomić się z pojęciem, jakim są wakacje kredytowe. Ogólnie jest to opcja, z której korzystają przede wszystkim osoby biorące kredytu mieszkaniowe, gotówkowe lub samochodowe. Jednak firmy pożyczkowe, bardzo szybko przechwyciły taką możliwość też do swojej oferty.

Wakacje kredytowe polegają przede wszystkim na tym, iż Klient z różnych przyczyn może wnioskować o chwilowe zawieszenie płatności jednej lub kilku rat. Oczywiście wszystko będzie zależeć od sformułowanej umowy z firmą pożyczkową. Ponieważ jest to usługa dodatkowa.
Najczęściej jednak takie wakacje kredytowe polegają na tym, iż Klient może w ciągu jednego roku skorzystać z jednomiesięcznej przerwy w spłacie pożyczki. Nie trzeba jednocześnie obawiać się tego, że firma pożyczkowa zacznie nam z tego tytułu doliczać jakiekolwiek karne odsetki. Po prostu nasze zobowiązanie zostaje poniekąd zamrożone, a niespłacona rata zostaje przeniesiona na inny termin.

Czy wszyscy mogą korzystać z wakacji kredytowych?

Na pewno pierwszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, żeby w ogóle móc skorzystać z takiej opcji, jak wakacje kredytowe, jest posiadanie takiej możliwości zapisanej w umowie. Nie każdy pożyczkodawca, który oferuje pożyczki długoterminowe jest skory do takiego rozwiązania. Jednak, jeśli rzeczywiście w regulaminie pojawia się taka opcja, możemy się domyślać, że będziemy musieli spełnić szereg rozmaitych warunków związanych z takim udogodnieniem.

Pożyczkobiorca nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek opóźnienia w spłacie swojej pożyczki. Klient musi zapracować na zaufanie, dopiero wtedy z powodzeniem może złożyć wniosek o wakacje kredytowe.

Niektóre firmy rzeczywiście stosują taktykę, że Klienci nie muszą spłacać więcej rat, niż mieli dotychczas, ale pominięta rata z racji wakacji kredytowych, po prostu została ona rozłożona do kolejnych miesięcy, zwiększając tym samym kwotę należności. Jednak ostatecznie suma pieniędzy, jaka jest do oddania, cały czas zachowuje się na takim samym poziomie.

Inne formy wakacji kredytowych

Pewnie wiele osób zastanawia się również nad tym, czy jeśli dana firma pożyczkowa nie posiada w swojej ofercie rozwiązania, jaką są wakacje kredytowe, czy mogą liczyć na innego rodzaju ulgi. Okazuje się, że niektóre firmy wprowadzają tak zwaną karencję.

Jest to jednak opcja zdecydowanie częściej wybierana przez banki. Ponieważ kredytobiorcy, którzy mają do spłaty sumy rozciągnięte nawet na dwadzieścia lat, mają zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, iż po drodze napotkają na wiele różnych komplikacji finansowych w swoim życiu. Natomiast karencja, nie polega na całkowitym zawieszeniu wszystkich płatności, ale tylko na wstrzymaniu spłaty części kapitałowej. Zatem można swobodnie się domyślać, iż w tym czasie normalnie dochodzi do spłaty samych odsetek.

Oczywiście Kredytobiorca pod żadnym pozorem nie może liczyć na to, iż z różnych przyczyn upiecze mu się to, by nie spłacać wszystkich rat. Niespłacana część kapitałowa po prostu zostanie przesunięta na kolejne raty, lub doliczona do sum zaplanowanych rat, przez co one staną się automatycznie wyższe.

Korzyści płynące z wakacji kredytowych

Jeżeli dopiero pierwszy raz miałeś okazję zetknąć się z takim pojęciem, jak wakacje kredytowe, to z pewnością zastanawiasz się jakie większe korzyści wypływają z tego rozwiązania. Okazuje się, że takich możliwości jest naprawdę dużo. Jednak do najczęstszych zaliczają się po prostu takie, że Klient w danym czasie przewiduje zdecydowanie więcej wydatków niż zwykle.

Zbliżające się wakacje, zakup wyprawki szkolnej dla dziecka, remont mieszkania, czy też niespodziewana awaria samochodu – naturalnie pociągają za sobą zdecydowanie większe koszta. Jeżeli jednak zależy nam na tym, żeby pieniędzy z naszego domowego budżetu wystarczyło na wszystko, nie interesuje nas dodatkowa pożyczka, a jednocześnie nie chcemy spóźnić się z płatnością kolejnej raty pożyczki lub kredytu, które znajdują się na liście naszych stałych wydatków.

Jest to rzeczywiście idealne rozwiązanie, by firma pożyczkowa bądź bank, nie naliczały nam karnych odsetek za spóźnienie w spłacie. Zatem, gdy tylko przewidujemy, że nasz budżet w danym okresie czasu będzie bardzo mocno nadszarpnięty, to warto pomyśleć właśnie o wakacjach kredytowych lub innych podobnych rozwiązaniach proponowanych przez naszego Kredytodawcę lub Pożyczkodawcę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.