Poradnik Kredytowy | Czy można wziąć kredyt gotówkowy, którego nie przepłacimy?
Pojawiają się różne sytuacje w naszym życiu, które często wymagają od nas dodatkowych pieniędzy. W takiej sytuacji rzeczywiście chętnie sięgamy po kredyt gotówkowy, który jest jednym z najpopularniejszych produktów w obecnym czasie. Warto jednak zaciągnąć kredyt w taki sposób, by się nie martwić o własny budżet. W końcu będziesz spłacać nowe zobowiązanie przez dłuższy okres czasu. W takim razie dostosowanie wysokości rat miesięcznych będzie jak najbardziej na miejscu.
Podejmowanie świadomych decyzji może uchronić Cię przed kłopotami finansowymi, a już na pewno przed niepotrzebnym naruszeniem swoich osobistych finansów. Jak zatem podejść do poszukiwania najkorzystniejszego kredytu gotówkowego, który jednocześnie okaże się być tym najtańszym?
Zastanów się dokładnie, jakiego zastrzyku finansowego potrzebujesz w danej chwili. Nie powinieneś podchodzić do tego zobowiązania, że zawsze dodatkowe pieniądze się przydadzą, jeżeli nie masz konkretnego celu, na co chcesz je przeznaczyć. Najczęstszy błąd polega właśnie na tym, że wiele osób zaciąga zdecydowanie większe kredyty gotówkowe, niż w rzeczywistości potrzebują. W związku z tym później borykają się z bardzo wysokimi ratami, które z trudem spłacają. Jednak, jeżeli już na samym początku ustalisz ile dokładnie potrzebujesz pieniędzy, unikniesz takich przykrych konsekwencji. Oczywiście jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które obawiają się, że ich zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca. Nic bardziej mylnego. Wnioskując o mniejsze, ale za to potrzebne Ci kwoty, istnieje bardzo małe ryzyko, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Natomiast innym sposobem na wydłużenie zdolności kredytowej, jeżeli wnioskujesz jednak o znaczną sumę, jest wydłużenie okresu kredytowania. Tym samym również rata będzie o wiele niższa, czyli praktycznie nieodczuwalna dla Twojego portfela.
Porównując ze sobą kolejne produkty bankowe, zawsze podliczaj, z jakimi ostatecznie opłatami przyjdzie Ci się zmierzyć na sam koniec spłaty zobowiązania. Dzięki temu będziesz mieć rozeznanie, czy dany kredyt gotówkowy przepłacasz, czy możesz jednak spokojnie znaleźć tańszą wersję. Chociaż najczęściej patrzymy wyłącznie na oprocentowanie, tak naprawdę należy skupiać się na Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, czyli RRSO. Ponieważ właśnie pod tym wskaźnikiem znajdują się wszystkie koszty kredytu gotówkowego. Do nich zalicza się między innymi prowizja, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, czy też marża. Oczywiście całkowity koszt kredytu to nie wszystko, by podjąć właściwą decyzję. Dowiedz się, w jakiej wysokości przyjdzie Ci spłacać miesięczne raty. W tym celu możesz skorzystać na przykład z popularnych kalkulatorów kredytowych, które wyliczą Ci wszystkie dane. Oczywiście takie narzędzia finansowe, nie zastąpią Ci rzetelnej wyceny przedstawionej przez konkretny bank. Dlatego zanim zdecydujesz się na poszczególny produkt finansowy, wcześniej dokładnie zapoznaj się z treścią podpisywanej umowy. Wtedy zyskasz gwarancję, że żadne ukryte koszta na pewno Cię nie zaskoczą.
By nie przeglądać wszystkich ofert, jakie znajdują się obecnie w branży bankowej, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z aktualnym rankingiem kredytu gotówkowego. W ten sposób na pewno uda się ustalić, jakie produkty będą Ci odpowiadać najbardziej, a które jednak mimo niskich kosztów, nie przemawiają do Ciebie szczególnie. Zawsze pamiętaj o najnowszych aktualizacjach zestawień.